Tła na FB, zdjęcia na bloga, darmowe grafiki i wektory – po jakie źródła sięgnąć w poszukiwaniu bezpłatnych alternatyw dla zdjęć stockowych?

1. Pixabay

Jedna z najpopularniejszych platform, gdzie znajdziesz darmowe zdjęcia, wideo, ilustracjami i grafiką wektorową – nowością są pliki muzyczne. Portal posiada imponującą bazę ok. 2,3 miliona materiałów do wykorzystania na użytek prywatny i komercyjny. Zdjęcia wyszukujemy według popularnych tematów lub słów kluczowych. Filtry wyszukiwania pozwalają m.in. na wybór kategorii tematycznej, orientacji horyzontalnej/wertykalnej zdjęcia, rozmiaru, wyboru opcji czarno-białej lub przezroczystej. Wyszukiwanie odbywa się sprawnie, dostępna jest wersja polskojęzyczna, a ilość wyników nawet dla zaawansowanych haseł (technologie, przemysł, IT, UX) obejmuje od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu stron. Wszystkie materiały są dostępne na licencji Pixabay.

Kluczowe zalety: duży wybór fotografii i wideo, szeroka tematyka, intuicyjna obsługa, wyszukiwanie w j.polskim.

2. Pexels

W porównaniu do poprzedniej strony, Pexels może pochwalić się bardziej sprecyzowanymi kryteriami wyszukiwania. Pomocne mogą okazać się kolekcje tematyczne – od popularnych (natura, rodzina, nauka) po niszowe np. fotografia podwodna, samochody elektryczne, zdjęcia w estetyce Polaroida. Kolekcje zdjęć są ciekawie prezentowane, a podział na tyle przejrzysty, by sprawnie przejść do interesującego nas tematu. Kolejny plus to dostęp do zestawu praktycznych aplikacji i wtyczek m.in. na platformę WordPress. Nabycie zdjęć w wysokiej rozdzielczości może wymagać wprowadzenia opłaty. Licencja użytkowania na warunkach zbliżonych do Pixabay.

Kluczowe zalety: duży wybór fotografii, materiały dobrej jakości, wyszukiwanie polskojęzyczne, sposób prezentacji kolekcji tematycznych, wtyczki.

3. Unsplash

Popularny bank zdjęć w 2021 roku stał się własnością Getty Images. Unsplash to duży wybór fotografii dobrej jakości – na portalu znajdziemy także tapety, tła i grafiki. Wyszukiwanie – bez wersji polskojęzycznej – za pomocą tematów lub słów kluczowych odbywa się sprawnie. Użytkownik ma do dyspozycji zestaw głównych kategorii tematycznych – od historii po wzory i tekstury. Pomocną funkcją jest opcja wyszukiwania za pomocą zdjęcia – ciekawostka dla osób, którym zależy na kompozycjach pod kątem koloru/faktury. Opcja „drag and drop” pozwala wgrać własne zdjęcie lub grafikę – wyszukiwarka dobierze materiały o podobnej kolorystyce, fakturze lub temacie. Standardowa licencja Unsplash pozwala na prywatne i komercyjne wykorzystanie fotografii – zabroniona jest dalsza odsprzedaż materiałów.

Na plus: jakość i różnorodność fotografii, kolekcje, wyszukiwanie “drag & drop”.

4. Freepik

Bank zdjęć z różnorodną ofertą materiałów darmowych i komercyjnych – wymagających wykupienia abonamentu (najtańszy od 7,49 Euro/m-c dla 12 m-cy subskrypcji, dostęp do zasobu ponad 12 mln materiałów). Na portalu znajdziemy bogaty zbiór zdjęć, ikon, wektorów i plików PSD. Wyszukiwanie – z opcją polskojęzyczną – jest intuicyjne, według słów kluczy lub poprzez przeglądanie tematycznych kolekcji. Standardowe filtry wyszukiwania dotyczą m.in. kolorystyki, orientacji i kształtu zdjęcia. Z wyników wyszukiwania możemy usunąć portrety (typ zdjęć z ograniczonym zakresem wykorzystania komercyjnego). Licencja ogranicza zakres używania zdjęć do niektórych celów komercyjnych np. przy tworzeniu logo lub wykorzystaniu fotografii jako elementu nadruku.

Na plus: jakość i różnorodność zdjęć, korzystna subskrypcja dla osób wymagających stałego dostępu do dużych pakietów fotografii.

5. Publicdomainpictures

Bank ok. 350 tys. zdjęć darmowych i komercyjnych. Podstawowa baza obejmuje materiały o zróżnicowanej jakości – od dobrych po proste grafiki. Wyszukiwanie – bez wersji polskojęzycznej – na podstawie słów kluczowych lub kategorii tematycznych. Wybór dużo mniejszy niż na poprzednich platformach. Materiały na portalu mogą posłużyć jako alternatywa np. dla tematów nietypowych lub pod prezentacje na potrzeby edukacji. Zgrywanie zdjęć w rozdzielczości wyższej (niż dostępne w pakiecie podstawowym) może wymagać drobnej opłaty.

Zalety/wady: materiały przeznaczone bardziej do celów edukacyjnych niż marketingowych – dla szkół, uczniów, studentów; do prezentacji. 

Write A Comment

Partnerzy: Prezent Simple