Korzystanie z profesjonalnych programów graficznych wiąże się z kosztami. Czy da się ich uniknąć? Czy dostępne, darmowe programy do grafiki są warte uwagi? Oto kilka podpowiedzi.

Alternatywa dla Adobe Illustrator

Affinity Designer

Aplikacja firmy Serif ma na koncie m.in. nagrody Apple Design Award i Application Creator of the Year. Profesjonaliści i amatorzy grafiki potwierdzają, że są to nagrody w pełni zasłużone. Affinity Designer został stworzony przede wszystkim z myślą o projektantach. Kluczową zaletą oprogramowania jest szeroki zakres funkcji, który pozwala tworzyć profesjonalne grafiki wektorowe. Program posiada wszelkie, niezbędne narzędzia – od klasycznego pióra, przez ustawienia przezroczystości po narzędzia zaznaczania i kolekcję gotowych kształtów. Istotną zaletą Affinity Designer jest kompatybilność z większością typów plików w formatach wektorowych i rastrowych. Program obsługuje m.in. pliki Adobe® Photoshop®, PDF, PNG, JPG, GIF, HDR, openEXR. Użytkownicy, którzy rozpoczynają przygodę z grafiką, docenią także liczne promocje – program można nabyć w bardzo korzystnej cenie.

Alternatywy dla Photoshopa

Affinity Photo

Kolejny produkt z serii Affinity, który – podobnie jak Designer – zasłużył w pełni na miano oprogramowania z wyższej półki. Profesjonalny zestaw narzędzi do obróbki zdjęć oraz grafiki rastrowej. Kluczowa zaleta? Z programu można korzystać praktycznie za darmo. Po zarejestrowaniu na stronie producenta użytkownik może wybrać trial, który trwa aż 90 dni. Opcje płatne – dla Maca, Windowsa lub na iPad – w przyzwoitych cenach (promocje już od ok. 119 zł), jeśli brać pod uwagę poziom i różnorodność narzędzi. Affinity Photo umożliwia profesjonalną obróbkę zdjęć – wywoływanie, usuwanie zniekształceń, korekta barw i retuszowanie pod publikację online. Program obsługuje m.in. formaty JPG, GIF, PNG, PDF, TIFF, SVG, EPS.

GIMP

W zestawieniu darmowych alternatyw dla Photoshopa nie mogło zabraknąć GIMP-a. Popularna aplikacja służy nie tylko do obróbki fotografii – równie przydatne są narzędzia do tworzenia grafik, a nawet animacji. Ogromny plus to prosta, intuicyjna obsługa, którą docenią szczególnie osoby początkujące. Oprogramowanie posiada komplet bazowych narzędzi do obróbki obrazu – pędzle, różdżki, rozmazania. Precyzyjna edycja zdjęć jest możliwa dzięki wygodnej pracy na kanałach i warstwach. Wśród ciekawych modyfikacji podstawowych narzędzi można wymienić m.in. własne zaznaczanie. Jedną z najważniejszych zalet programu jest zróżnicowana oferta ponad kilkuset wtyczek i opcja rozszerzania za pomocą skryptów Python, Perl, Scala. Program obsługuje zarówno standardowe formaty – JPEG, PNG, GIF, BMP, XPM, TIFF – jak i pliki z Photoshopa (PSD).

Krita

Kolejny, darmowy program, przeznaczony zarówno do malowania, jak i obróbki zdjęć – dostępna jest wersja polskojęzyczna. Wśród głównych zalet oprogramowania wymienia się m.in. prosty, intuicyjny interfejs oraz różnorodność narzędzi. Oprócz bazowego zestawu narzędzi, program umożliwia m.in. rysowanie za pomocą pędzla z tuszem czy farbami olejnymi. Warto też docenić zestaw filtrów i sprawną obsługę elementów wektorowych. Krita umożliwia edycję najpopularniejszych formatów plików graficznych: JPEG, PNG, BMP, RAW, TIFF.

Photopea

Darmowa aplikacja webowa z polską wersją językową, przeznaczona głównie do edytowania grafiki rastrowej. Idealna zarówno do podstawowej, jak i profesjonalnej obróbki zdjęć. Photopea zawiera wszystkie, niezbędne narzędzia do edycji obrazów: pędzle, warstwy, inteligentne zaznaczanie. Kluczowe zalety? Darmowy dostęp do kompletu funkcji i sprawna obsługa najpopularniejszych formatów (PDF, PSD, RAW, JPG, XCF, GIF, PNG).

Canva

Wszechstronne oprogramowanie do edycji plików graficznych, zdjęć i tekstu. Canva jest idealna dla użytkownika, który posiada podstawową lub minimalną wiedzę graficzną. Intuicyjny interfejs umożliwia wygodne tworzenie plakatów, prezentacji i prostych grafik. Podstawowa obróbka zdjęć to jedna z wielu możliwości programu – własne zdjęcia można m.in. przepuścić przez proste filtry i umieścić na ulotce, w portfolio, na plakacie lub na kartce okolicznościowej. Bazowe funkcje są dostępne za darmo, płatna wersja Pro jest polecana osobom wymagającym dostępu do kompletu szablonów i tworzącym materiały wizualne dla firm.

Pixlr

Do zestawu dodajmy jeszcze Pixlr – popularna aplikacja webowa do edycji zdjęć. Komplet niezbędnych narzędzi edytorskich, darmowy dostęp do bazowych funkcji, dostęp do wersji polskojęzycznej i obsługa formatu PSD to podstawowe zalety programu. Pixlr warto przetestować przy pracach amatorskich – obsługa interfejsu jest prosta, a podstawowe filtry pozwolą na sprawną obróbkę materiału.

Alternatywa dla InDesign

Affinity Publisher

W zestawie ciekawych alternatyw dla pakietu Adobe nie mogło zabraknąć programu do składu materiałów poligraficznych. Tu ponownie wracamy do pakietu Affinity – idealnym, w pełni profesjonalnym zamiennikiem InDesign jest Affinity Publisher. Program umożliwia tworzenie różnego typu publikacji – od materiałów typowo marketingowych (certyfikaty, wizytówki, papier firmowy, katalogi produktów), przez publikacje na social media po książki i magazyny. Ilość dostępnych narzędzi – przeznaczonych do edycji tekstu; komponowania grafiki, zdjęć i tła – może przyprawić o zawrót głowy. Program obsługuje szeroki zakres plików tekstowych i graficznych. Dostęp do pełnej wersji jest płatny.

Write A Comment

Partnerzy: Prezent Simple